Marka Tescil Aşaması ve Süreci

Marka başvuru tescil aşamasına geçilmeden önce ön araştırma ve marka sorgulamasının yapılması önemlidir.

Benzerlik taraması yapılan ve tescillenebilirlik derecesine sahip ibareler için sektörlerine uygun olarak belirlenmiş mal ve hizmet sınıflandırması yapılmak suretiyle ve bu sınıflandırmaya göre Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenmiş ücretlerin ödenmesini takiben firmanın kullanmak üzere hazırladığı marka logosu marka sloganı için elden ya da online olarak başvuru yapılmaktadır.marka_tescil_asamasi_ve_sureci

Marka başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent Enstitüsü nezdinde inceleme sürecine dahil edilmektedir. Yaklaşık 5-6 aylık inceleme süreci tamamlandığında herhangi bir olumsuz karar olmaması halinde marka başvurusu için ilan aşamasına geçilmektedir. İlan süresi 3 ay olup, 3. şahıslarca marka ilan aşaması sürecinde itiraz edilebilecektir. İtiraz aşaması olmaması durumunda marka tescil aşamasına geçilmekte ve marka tescil belgesi hazırlanmaktadır.

Marka başvurusu inceleme aşamasında olumsuz karar verilmesi ya da ilan aşamasında itiraz olması halinde marka başvurusu sahibinin itiraz ve kararlara karşı itiraz hakkı doğmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Marka Devir İşlemleri başlıklı makalemizde Marka Başvurusunun Devri, Marka Devir Formu ve Marka Devir Harcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz

Marka Tescili - Marka Tescil - Patent Tescil - Patent Tescili - ISO 9001 - ISO 14001 - ISO 22000 - Faydali Model Tescil - Endstriyel Tasarim Tescil