Faydalı Model Tescili

Faydalı model tescili buluş sahibine buluşu için ve 3. şahıslarca buluşunun kullanılması engellemek için devlet tarafından belli bir süre tanınan tekel hakkı faydalı model tescili olarak tanımlanmaktadır.faydali_model_tescili

Kimyasal maddeler ve usuller hariç, tarım dâhil sanayide herhangi bir teknik problemin çözümü olarak karşımıza çıkan buluşlar için faydalı model tescili talep edilebilir.

Faydalı model tescili geliştirilmiş, yararı arttırılmış bir ürün için daha çok tercih edilmektedir.

KOBİ’lerin daha hızlı sonuca ulaşmalarını, daha az prosedürle uğraşmalarını ve bu tür buluşlarının koruma kapsamında yer alması ile ticari faaliyete geçmesini,  üretime yönelmesini teşvik ve motive etmek amacıyla en çok önerilen Sınai mülkiyet haklarından biri faydalı model tescilidir.

Bir önceki yazımız olan Faydalı Model Nedir ? başlıklı makalemizde Faydalı Model Belgesi Nedir, Faydalı Model Nedir ve Faydalı Model Nedir Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz

Marka Tescili - Marka Tescil - Patent Tescil - Patent Tescili - ISO 9001 - ISO 14001 - ISO 22000 - Faydali Model Tescil - Endstriyel Tasarim Tescil