Patent Başvurusu

Patent başvurusu yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, patent tescili verilerek korunur.

Patent tescili verilerek korunan buluşların 3 ana şartın sağlanması gerekmektedir;patent_basvurusu

  • yenilik

Tekniğin bilinen durumuna dâhil olmayan buluş yenidir.

Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.

  • Tekniğin Bilinen Durumunun Aşılması

Buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan aşikar/kolay bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise, tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir.

  • Sanayiye Uygulanabilir Olma

Buluş, tarım dâhil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Buluş Nedir ? başlıklı makalemizde Buluş İcat Başvurusu, Buluş İcat Keşif Nedir ve Buluş İcat Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz

Marka Tescili - Marka Tescil - Patent Tescil - Patent Tescili - ISO 9001 - ISO 14001 - ISO 22000 - Faydali Model Tescil - Endstriyel Tasarim Tescil