Topluluk Tasarım Tescili (OHIM)

Topluluk Tasarım Tescili’ ne (OHIM) göre tek bir başvuru dosyası, tek bir dil kullanılmak suretiyle Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede endüstriyel tasarım tescili almak mümkün olmaktadır. Topluluk Tasarımı işlemleri, merkezi Alicante/İSPANYA’DA bulunan OHIM – Topluluk Ofisi tarafından yürütülmektedir.

Topluluk Ofisi tescilli endüstriyel tasarım sistemi avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Tek başvuru

Tek başvuru dosyası

Tek başvuru dili

Tek idari ofis merkezi

Tek ödeme

Çoklu başvuru dosyalama imkanı

30 aya kadar yayın erteleme talebi ile tasarımı güvende tutmak

İncelemeler esnasında, endüstriyel tasarım başvuru dosyası şekli olarak değerlendirilmektedir. ( öncelikli hak incelemesi yapılmamaktadır )

27 üye ülke sınırları içerisinde tek başvuru ile koruma sistemine dahil olan endüstriyel tasarım 3. şahıslara karşı koruma altına alınmaktadır.

Avrupa Birliği üyelerinin artması durumunda mevcut Topluluk Tasarımları otomatikman üye olan yeni ülkeler dahilinde de koruma edinmektedirler. Bunun için ayrıca bir ücret ödemeleri ya da süreç beklemeleri gerekmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Tasarım Başvuru Tescili başlıklı makalemizde Bireysel Tasarım Başvuru, Bireysel Tasarım Başvuru Tescili ve Bireysel Tasarım Başvuru Tescili Ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz

Marka Tescili - Marka Tescil - Patent Tescil - Patent Tescili - ISO 9001 - ISO 14001 - ISO 22000 - Faydali Model Tescil - Endstriyel Tasarim Tescil