Yerli Karaşimşek Patent Başvurusu için Açılım Marka Patent Tescil Ofisini Seçti

Efsane dizi Karaşimşek Türkiye’de gerçek oldu. 5 arkadaş sesli komutlarla hareket eden sistem geliştirmeyi başardı.

Mucitler Anıl Aktaş, Murat Aygöz, Murat Tezcan, Ahmet Abay ve Ömer Yavuz, yaklaşık 6 ay sistem üzerinde çalışıp, ilk olarak kendi araçlarında uyguladılar. 5 arkadaşın bu icadı ses frekansıyla araca hükmetme imkanı veriyor. Anıl Aktaş, arkadaşları ile birlikte hayata geçirdikleri ve ‘Güvenlikli Sesli Komut Sistemi’ adını verdikleri sistem sayesinde bir aracı anahtara gerek kalmadan ses komutlarıyla çalıştırabildiklerini belirtirken, bu sistemin patent başvurusunu’ da Açılım Marka Patent Tescil Danışmanlık Ofisi ile gerçekleştirdiler.

Araç sahipleri, bu sistem sayesinde soğuk kış gününde algılayabilme mesafedeki aracını evinden çalıştırıp, motoru ısıtıp, direksiyon başına geçtiğinde beklemeden zamandan tasarruf kazanmış olacak. 2001 yılında ilk olarak bilgisayara ses komutuyla işlemler yaptıran bir cihaz üreten ODTÜ Elektrik- Elektronik Bölümü mezunu Anıl Aktaş, daha sonra arkadaşlarıyla bir araya gelip, buluşlarının çekirdeğini oluşturan sistemi geliştirmek için çalışma başlattılar.kara-simsek-gercek-oluyor

Mucitler Anıl Aktaş, Murat Aygöz, Murat Tezcan, Ahmet Abay ve Ömer Yavuz, yaklaşık 6 ay sistem üzerinde çalışıp, ilk olarak kendi araçlarında uyguladılar. 5 arkadaşın bu icadı ses frekansıyla araca hükmetme imkanı veriyor. Anıl Aktaş, arkadaşları ile birlikte hayata geçirdikleri ve ‘Güvenlikli Sesli Komut Sistemi’ adını verdikleri sistem sayesinde bir aracı anahtara gerek kalmadan ses komutlarıyla çalıştırabildiklerini belirtirken, bunu ise araca yerleştirilen sistem sayesinde bir çok dilde de gerçekleştirebildiklerini söyledi.

“Telefonla’da Çalışacak”

Proje ortaklarından Murat Aygöz ise ürettikleri bu cihaz sayesinde elektronik ortamda bütün cihazlara hükmetme imkanı sağladığını belirtirken, “Yazılımı ve algoritması bize ait olan bu cihaz, daha üst konseptlerini geliştirmeye müsait. Cihaz, aracın elektrik aksamına monte edilerek çalışıyor.

İlk aşamada aracı çalıştırıp kapatmaya yarayan sistem, 1 ay içerisinde kapıların otomatik açılıp kapatılması, ses komutuyla uzaktan çalıştırılma imkanı da sağlayacak. Özellikle kış mevsimlerinde uzaktan ses komutuyla aracı çalıştırma imkanı veren sisteme ayrıca telefonla arama yöntemiyle de çalıştırma imkanı veriyor” dedi.

Geçmiş yıllarda televizyonda yayınlanan ve o yılları görmüş olan neredeyse herkesin bildiği Kara şimşek dizisinde sesli komutlarla hareket eden araç Ankara’da gerçek oluyor. Ankara’da kafa kafaya veren 5 arkadaş, uzun yıllar üzerinde çalıştıkları ve tüm dünyada ses getirecek önemli bir projeye imza attı.

“Anahtara Gerek Yok Sizi Zaten Tanıyacak”
Anahtar kullanmadan ‘Kişiyi tanımlayabilme ve Tanıyabilme’ özelliği sayesinde sadece sesli komutlarla bir aracı çalıştırabilen ve durduran bilen 5 mucit, devrim niteliğindeki bu proje için Başbakan Erdoğan’dan destek istiyor.
mucitler-cagirdi-kara-simsek-ankaraya-geldi
Başkent Oto Sanayi Sitesi’nde ufak bir elektronik atölyesinde el ele veren 5 arkadaş, bugüne kadar dünyada eşi benzeri olmayan bir projeyi gerçekleştirdi. Anıl Aktaş isimli mucit, beraberindeki ekibiyle birlikte tasarlamış oldukları projeleri bir bir hayata geçiriyor.
Sesle Kullanabilen Bilgisayar Yapmışlardı
İlk olarak 2001 yılında ses komutlarıyla Klavye ve Mouse’a gerek kalmadan bilgisayarı yönlendirmeyi başaran Anıl Aktaş, şimdi ise bu sistemi geliştirerek araçlara hükmetmeye başladı. Beraberindeki, Murat Tezcan, Ömer Yavuz, Murat Aygöz ve Ahmet Abay ile birlikte sıkı bir çalışma yürüttüler ve başarıya ulaştılar.
“Güvenlikli Sesli Komut Sistemi”
“Güvenlikli Sesli Komut Sistemi” adını verdikleri sistem sayesinde bir aracı anahtara gerek kalmadan ses komutlarıyla çalıştırabildiklerini anlatan Aktaş, bunu ise araca yerleştirilen sistem sayesinde bir çok dilde de gerçekleştirebildiklerini söyledi.
Kendisini “Zonguldak doğumlu, bilgisayarı sesle çalıştırmayı başaran ilk Türk genciyim” diyerek tanıtan Anıl Aktaş’ın, ayrıca sol ayağı doğuştan sakat. Tüm bu imkansızlıklara rağmen imkansızı başaran Anıl Aktaş, başardıkları proje ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Önemli olan unsurumuz, ‘kişi tanımlayabilme ve tanıyabilme’ özelliğidir. Aracı ben istediğim zaman çalıştırabilirim fakat arkadaşım ben istemediğim sürece çalıştıramaz. Bu neye engel olabilir? Düşünün ki çocuğunuz var ve anahtarı alıp kaçacak evden. Bunun kaçmasını önleyebilirisiniz çünkü anahtar yok ortada. Ve sizi yanında getirmesi gerekiyor. Çünkü sizin sesinizle çalışıyor araç.” Ses komutuyla cihazlara hükmetmeyi başaran Anıl Aktaş ve ekibi, ayrıca bu sistemin evlerde ve daha birçok yerde de uygulanabileceğini belirtiyor.

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz